Żywy Różaniec
Opiekun: ks. Proboszcz
Spotkania: Zmiana tajemnic różańcowych odbywa się w pierwsze niedziele miesiąca po mszy o godz. 11:30
Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy.
Modlitwa różańcowa, powszechnie znana i wielokrotnie polecana przez papieży, zyskała popularność dzięki wspólnotowej formie modlitwy, zainicjowanej przez Paulinę Jaricot w Lyonie w 1826 r. Założone przez nią Stowarzyszenie Żywego Różańca zatwierdził papież Grzegorz XVI konstytucją Benedicentes Domino w 1832 r. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX wieku.
Stowarzyszenie to nosi nazwę „Różańca”, gdyż jego członkowie, podzieleni na grupy po dwadzieścia osób, odmawiają go codziennie, każdy jeden dziesiątek, a także dlatego, że każda grupa składa się z tylu osób, ile jest tajemnic w różańcu.
Stowarzyszenie nazywa się „Żywym”, gdyż liczba osób, które się nań składają, niejako wprawia je w działanie poprzez ciągłe recytowanie modlitw, które czerpią swą skuteczność z rozważania tajemnic Jezusa i Maryi, czy to w celu nawrócenia grzeszników, czy doskonalenia sprawiedliwych. Zwie się je „Żywym”, gdyż ci, którzy go tworzą, są zastępowani przez kolejnych, gdy ci umierają, bądź gdy zeń odchodzą.
Róże w naszej parafii:
- Róża męska Matki Bożej Królowej Apostołów
- Róża żeńska Matki Bożej Królowej Kapłanów
- Róża żeńska Matki Bożej Królowej Pokoju
- Róża żeńska Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych
- Róża żeńska Matki Bożej Królowej Rodzin
- Róża żeńska Matki Bożej Królowej Dziewic
- Róża żeńska Matki Bożej Królowej Wszystkich Świetych
- Róża żeńska Matki Bożej Królowej Wniebowziętej
- Róża żeńska Matki Bożej Fatimskiej
- Róża żeńska Matki Bożej Królowej Polski
- Róża żeńska Matki Bożej Królowej Różańca Świętego